Automobilka NISSAN a BCN3D [prípadová štúdia]


Spoločnosť Nissan ukazuje výhody dynamickej implementácie 3D tlače na svoje montážne linky

 

Automobilový gigant Nissan sa vo svojej továrni v Barcelone spolieha na malú farmu vytvorenú z tlačiarní značky BCN3D, ktorá doteraz vyrobila 700 nástrojov, súčiastok a vodiacich pomôcok, ktoré používajú na ich výrobnej linke. Počas prehliadky ich prevádzky nám Enric Ridao (výroba karosérií a podvozkov) a Carlos Rellán (manažér údržby a výroby) povedali všetko o veľkých úsporách času a nákladov: úspora času z jedného týždňa na jeden deň a až 20-násobná finančná úspora.

 

NISSAN, ktorý spolu s Renault-om a Mitsubishi vyrobia každé desiate predané auto na svete, kládol od svojho založenia v roku 1933 vždy veľký dôraz na inovácie, a práve toto neustále začleňovanie nových technológií ho priviedlo k 3D tlači. Tím v barcelonskej továrni sa rozhodol použiť malú farmu tlačiarní BCN3D na vytváranie rôznych nástrojov, súčiastok a pomôcok. Počas našej návštevy ich továrne sme hovorili s tímom, ktorý na vlastnej koži zažil obrovské zníženie času a nákladov použitím technológie 3D FFF namiesto externých dodávateľov.

 

„Každý rok tlačíme celkovo asi 100 nástrojov so špecifickým využitím v našich procesoch.” hovorí Carlos Rellán Martínez.

 

Neustály vývoj továrne Nissan v Barcelone udržuje pracovníkov stále pripravených. Tím často čelí výzvam pri výrobe nových dielov a následne prichádza s inovatívnymi a všestrannými technikami, ktoré tieto výzvy splnia.
Predtým ako Nissan začal využívať farmu vlastných 3D tlačiarní, spoliehal sa na externých dodávateľov, čo ich stálo viac peňazí aj času. Okrem toho sa pri outsourcingu stretli s problémami s nespoľahlivosťou a prísny harmonogram pri výrobe na ich linkách im nedovoľoval čakať na jeden diel niekedy aj viac ako týždeň.

 

Nissan applications
seria-bcn3d-epsilon

„Keď sme začínali v roku 2014, prvý jednoduchý nástroj, ktorý sme chceli vytlačiť, nám nacenili na zhruba 400 €. Namiesto toho sme ho vyrobili tu v priestoroch našej továrne a po troch takto vytlačených nástrojoch sme stroj už amortizovali.” hovorí Enric Ridao.

 

Potom, čo tím preukázal hodnotu strojov BCN3D, Nissan pokračoval s tlačiarňou Sigmax a neskôr malou farmou. Systém nezávislého duálneho extrudovania (IDEX) umožnil tímu pracovať dvakrát rýchlejšie, čo zdvojnásobilo ich produktivitu a tlačiarne zostali spoľahlivé aj pri dlhých tlačových úlohách.

 

Tím spoločnosti Nissan v továrni v Barcelone sa líši od ostatných výrobcov automobilov svojou dynamikou a schopnosťou zostaviť veľa rôznych modelov automobilov v jednom závode. Dali si čas na zhromaždenie hlbokých poznatkov o procese 3D tlače a vďaka tomu mohli inovatívnu technológiu využiť vo svoj prospech. Zručnosť v prispôsobovaní nástrojov podľa ich konkrétnych potrieb, nielen s cieľom ušetriť čas a znížiť náklady, ale aj zlepšiť ergonómiu pracovných staníc a zdravie pracovníkov, dokazuje priekopnícku prácu spoločnosti Nissan a vyspelosť procesu 3D tlače. Tým, že tím spoločnosti Nissan dôveruje tlačiarňam BCN3D ako prostriedku na dosiahnutie tohto cieľa dokazuje kvalitu zariadení tejto značky.

 

Úspora času a peňazí 3D tlačou je cieľ, ktorý môže dosiahnuť každý výrobca.

Video z výroby

júl 21, 2021
Tím Go3D.sk