Zlaté sošky pre show ČSMT [prípadová štúdia]


Vyrábali sme unikátne ocenenia Golden Patrovic do súťaže ČSMT

 

“Napadlo mi, že v ČSMT máme viac takých adeptov, ako je pán Patrovič. Chcel som im niečo za tú ich snahu dať, a tak mi napadla táto kúzelná soška.” vyjadril sa moderátor Jakub Prachař.

 

Zadanie pre nás bolo veľmi jednoduché a to vytlačiť 27 centimetrové sošky na základe dodaných modelov p. Patroviča. Bežné SLA a DLP 3D tlačiarne však neumožňujú 3D tlač tak “veľkých” modelov. Našťastie disponujeme produktovým radom Phenom od výrobcu MSLA 3D tlačiarní PEOPOLY, ktoré sú schopné veľmi spoľahlivo tlačiť modely do veľkosti 40 centimetrov. Tlač 1ks modelu pri výške vrstvy 50 mikrometrov trvala zhruba 30 hodín. Výhodou technológie MSLA je rovnaký čas vytvorenia jednej vrstvy bez ohľadu na množstvo modelov na podložke. Do zariadenia Phenom L sa takýchto sošiek zmestí 6 kusov v rovnakom čase tlače 30 hodín, čo už je veľmi výrazné šetrenie času a nákladov na tlač.

 

Po 3D tlači technológiou MSLA je nutné 3D modely očistiť v IPA a následne vytvrdiť na slnečnom svetle resp. v UV komore. V tomto prípade bola na modeloch vykonaná aj povrchová úprava striekaním do zlatej farby, pre dosiahnutie finálneho vzhľadu ocenenia Golden Patrovic.

 

 

busta-golden-patrovic

Galéria k článku

február 25, 2021
Tím Go3D.sk