Stolné vs. Industriálne SLS 3D tlačiarne [prípadová štúdia]


Toto porovnanie smerujeme na vzdelávací sektor, ktorý má dosah k širokému výberu 3D technológii. Od jednoduchých a lacných FDM až po najmodernejšie zariadenia pre 3D tlač kovu. Ideálne zariadenie musí byť jednoduché, cenovo dostupné, spoľahlivé a ľahko opraviteľné.

 

Piotr Dudek je profesorom na AGH University of Science and Technology. Prevádzkuje aditívne výrobné laboratórium vybavené rôznymi 3D tlačiarňami. Od FDM cez SLA až po práškové a SLS zariadenia. Katedra výrobných systémov na Fakulte strojárstva a robotiky má rozsiahle výrobné potreby. Hlavnými oblasťami jeho akademických záujmov je rýchle prototypovanie a reverzné inžinierstvo. V laboratóriu 3D tlačiarne používajú vedci aj študenti a rozsah aplikácií začína študentskými projektmi alebo diplomovými prácami cez vedecké a výskumné práce a testy materiálov.

 

 

Z rôznych technológií aditívnej výroby sa Dudek obzvlášť zaujíma o tlačiarne selektívneho laserového spekania (SLS). Existuje niekoľko dôvodov. V prvom rade v technológii SLS môžete tlačiť takmer akýkoľvek tvar bez obáv z komplikovanej geometrie. Sloboda tvorby je obzvlášť dôležitá, kedže nezáleží na tom, či je vnútorná alebo vonkajšia štruktúra prvku komplikovaná. Z toho dôvodu sa na fakulte používa niekoľko 3D tlačiarní na báze prášku od spoločností EOS, Zcorp a Sinterit.

Výhody veľkých strojov súvisia s ich pôsobivým objemom tlače. Ak potrebujete tlačiť veľké časti naraz, je ťažké nájsť iné ako industriálne riešenie. Existujú však aj nevýhody a to najmä vysoká cena, náročná kalibrácia a potreba špeciálneho školenia pre operátorov. Nevýhodou je taktiež cena pri tlači malých dielcov, pretože na spustenie tlače potrebujete poskytnúť veľa prášku.

 

 

Veľkú 3D tlačiareň EOS SLS používa fakulta už niekoľko rokov. V technológii SLS záleží na každom detaile. Teplota tlačovej komory, systém rozdeľovania prášku, ohrievací alebo laserový mechanizmus sú veľmi presné a dôležité vlastnosti. Jednou zo slabých stránok veľkých strojov je to, že počas prepravy je prakticky nemožné udržať 3D tlačiareň skalibrovanú a teda vždy nasleduje náročná kalibrácia. Tlačiareň Sinterit Lisa používa portálový systém, takže 3D tlačiareň je predkalibrovaná, čo znamená, že po vybratí z krabice nemusíte tráviť dni úpravami.

Ďalšou výhodou je, že na začatie tlače môžete použiť len jeden alebo dva litre prášku. Je to lacnejšie riešenie, najmä na univerzitách, kde tlačíte veľa rôznych modelov pre veľký počet študentov a akademických pracovníkov a nie je hospodárne ich tlačiť osobitne na veľkom zariadení.

 

 

Častokrát je na SLS zariadeniach nutné tlačiť z rôznych skupín materiálov s rôznou teplotou topenia. Pri výmene materiálu je dôležité tlačiareň dôkladne vyčistiť. V malých zariadeniach je to jednoduchý proces, ktorý netrvá dlhšie ako pol hodiny, avšak pri veľkých strojoch niekedy potrebujete stráviť pol dňa a dosiahnutie všetkých rohov môže byť náročné. Je veľmi dôležité aby všetky procesy pri obsluhe SLS zariadenia boli vykonané správne. Len si predstavte, že necháte študentov pracujúcich na zariadení v hodnote viac ako 250 000 EUR samostatne. Pri stolných zariadeniach za menej ako 8000 ERU je riziko oveľa nižšie. Používa sa tiež jednoduchšie, takže po krátkej hodinovej odbornej príprave môžu učitelia tlačiť bez externej pomoci. Čím viac študentov sa môže naučiť pracovať s SLS technológiou, tým lepšie budú ich budúce projekty.

 

 

august 21, 2019
Tím Go3D.sk