Využitie 3D technológií v Protetika, a.s. [prípadová štúdia]


Načúvacie prístroje s pomocou moderných 3D technológií v spoločnosti Protetika, a.s.

 

“Poslaním spoločnosti PROTETIKA, a.s. je starať sa o zdravie klientov prostredníctvom série procesov a prístupov s využívaním moderných technológií, aby výsledkom činnosti boli kvalitné zdravotnícke pomôcky a zdraviu prospešná, moderná a funkčná obuv.”

 

V spolupráci so spoločnosťou ADATEX, s.r.o. – Go3D.sk, sme navrhli a zavádzame náhradu zložitého a časovo náročného postupu pri vytváraní načúvacích pomôcok. Doterajší proces manuálneho získania škrupinovej formy pre výrobu načúvacieho prístroja nahradila 3D technológia od popredného výrobcu Shining3D.

 

“Prvý krok v postupe je totožný s doterajším postupom – získanie ušného odtlačku pacienta lekárom – foniatrom, ktorý nám tento odtlačok zašle. Následne získame veľmi presný 3D model ušného odtlačku pomocou 3D skenera Shining3D AutoScan Inspect, ktorý disponuje automatickou 3 osovou otočnou platňou, a teda je skenovanie mimoriadne rýchle a jednoduché. Skenované dáta následne digitálne vyčistíme, vytvoríme digitálne škrupiny s definovanou hrúbkou steny, prípadne tento sken upravíme a odľahčíme podľa typu vyrábaného načúvacieho prístroja. Na tieto kroky použijeme 3D softvér pre úpravu dát Geomagic Essentials a CAD softvér Solid Edge Shining3D Edition, ktorý je dodávaný v balení 3D skeneru. Následne vytvoríme odvzdušňovací kanálik a kanálik pre vedenie zvuku k bubienku, dáta vyexportujeme a vytlačíme z adekvátnej, biokompatibilnej živice na 3D tlačiarni Shining3D Accufab L4K v kompletnom pracovnom postupe aj s vymytím zostatkovej živice a vytvrdením dielov na proprietárnych automatických zariadeniach FabWash a FabCure. Tento proces nám prináša veľkú variabilitu a rýchlejšie vytvorenie ušných prístrojov pre našich pacientov na mieru, pričom odľahčíme ručnú prácu technikom vo výrobe.” – hovorí Karin Vavrová, špeciálny technik pre 3D technológie v Protetike.

 

Protetika Shining3D

Galéria k článku

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider
december 4, 2023
Tím Go3D.sk