Povrchové úpravy 3D modelov [vzdelávanie]


Vyhladenie povrchu acetónom

 

Kvalita povrchu 3D tlačených predmetov technológiou LPD je vo všeobecnosti veľmi dobrá, avšak sú situácie v ktorých je nutné aby model nadobudol lesk a jednoliatosť povrchu. Zvyčajne sa jedná o modely, ktoré sú určené pre oblasti ako je dizajn, umenie či marketing. Tu je model často exponovaný pohľadom, a je teda vhodné jeho povrch dodatočne doladiť.

 

Samotný nápad využitia acetónu pre dosiahnutie jemného a lesklého povrchu pri plastových výrobkoch na báze ABS je veľmi starý a existuje zopár viac a menej vhodných metód realizácie. Po dlhšej dobe testovanie sme sa rozhodli pre trochu nebezpečnú, ale najefektívnejšiu metódu tzv.  aceton vapour bath.

Obrázky váz bez a s povrchovou úpravou.

Ide o metódu pri ktorej sa acetón privedie do varu a model sa umiestni do vzniknutej horúcej pary na niekoľko sekúnd. Na základe spokojnosti s dosahovaným povrchom sme sa rozhodli poskytovať túto službu aj našim zákazníkom v prípade, že majú vysoké nároky na hladkosť a lesk povrchu.

 

Tmelenie, farbenie a lakovanie

 

V plastikovom modelárstve rokmi overená metóda vylepšovanie povrchu plastových dielov prichádza do sveta 3D tlače. Pre laika sa môže zdať, že ponuka rôznych tmelov, základov a lakov je obrovská a ľahko sa stane, že zvolí zlé prípravky a postup. Našťastie tu funguje metóda pokus – omyl, takže som si istý, že nájdete tú správnu cestu, tak ako my v Go3D.sk.

 

Profesionálne tmely a farby pre plast stojace pred bielym Z-ABS.

 

Profesionálny tmel sa v skúsených rukách stáva skvelým nástrojom, ktorý je schopný zakryť každú nedokonalosť no povrchu výrobku. Ak je vyžadované, 2 až 3 vrstvy tmelu v spreji dokážu prekryť aj stopy po vrstvení materiálu, čo je hlavný znak aditívnej výroby. Netreba však zabudnúť na prebrúsenie povrchu jemným brúsnym papierom po každej vrstve tmelu. Na záver je vhodné naniesť vrstvu ochranného laku v matnom, polo-matnom alebo lesklom prevedení.

 

Palubne-zariadenie-5

 

Späť na zoznam

december 12, 2014
Tím Go3D.sk