Ako 3D tlač zmení nakupovanie a obchod naveky [vzdelávanie]


Posledné obdobie sa čím ďalej tým viac v médiach objavuje výraz 3D tlač a 3D tlačiarne. O týchto pojmoch média píšu ako o fascinujúcom procese vytvárania fyzických objektov z digitálnych plánov. Napriek tomu, že odporcovia 3D tlač zatracujú, čím ďalej tým viac sa rozpráva o profesiách, ktoré už 3D tlač začleňujú do svojich operácií – ide napríklad o lekárov či zubárov. Odborníci od nárastu povedomia o 3D tlači očakávajú, že celý koncept predaja a vytvárania vecí sa čoskoro môže drasticky zmeniť práve z dôvodu klesajúcich nákladov.

 

Výroba v menšom počte sa stane nákladovo efektívnejšia

Ľudia si často spájajú 3D tlač a 3D tlačiarne s bežnými laserovými či atramentovými tlačiarňami, ktoré majú doma. 3D tlač má však potenciál zmeniť pointu nakupovania už v základe. Relatívne lacná priemyselná 3D tlačiareň by umožnila vyrábať jednotlivé zákazkové kusy ale aj sériové produkty v menšom počte oveľa lacnejšie ako je tomu dnes. Ako prirovnanie môžeme použiť automobilový priemysel. Autá dnes vyrába len niekoľko stoviek tovární po celom svete, v budúcnosti sa môžu vyrábať v každej metropole.

 

Kompletne sa zmení koncept nákupu a predaja

Od priemyselnej revolúcie funguje vo svete prakticky rovnaký model na predaj fyzického tovaru. Niekde je vyrobený, dodaný je niekde inde, na ďalšom mieste je uložený, na inom je predávaný. 3D tlač nás môže zásadným spôsobom posunúť pri optimalizácií nákladov práve tým, že produkt je možné začať vyrábať až pri konkrétnej objednávke s relatívne malým množstvom zásob materiálu.

 

Škálovanie a prispôsobenie ako nikdy predtým

Ďalšia obrovská zmena, ktorú môžu 3D tlačiarne priniesť je personalizácia fyzického tovaru. Podniky sa budú môcť odkloniť od bežného modelu, kde každá verzia produktu musí byť v podstate rovnaká, aby sa výrobné náklady udržali na akceptovateľne nízkej hranici. S výrobou na 3D tlačiarni by malo byť personalizovanie oveľa dostupnejšie ako kedykoľvek predtým. Vo svete je už bežné navrhovanie a prototypovanie šperkov pomocou 3D tlačiarne.

 

Kask-16
Kask-15

 

Kontaktný formulár

apríl 20, 2019
Tím Go3D.sk