3D tlačiarne Zortrax na linkách v závode Toyota [prípadová štúdia]


Na mieru vytlačené nástroje a prípravky v závodoch Toyota

 

Jedna z najväčších automobilových fabrík v Európe, ktorá sa zaoberá montážou motorov pre automobily Toyota, už dlhé roky používa na svojich výrobných linkách nástroje vytlačené na 3D tlačiarňach Zortrax. Viaceré 3D tlačené pomôcky a nástroje pomáhajú optimalizovať pracovný tok v obrovských procesoch, ktoré majú významný výrobný výkon.

 

Keďže motory sú zostavené z dielov dodávaných z iných závodov Toyota z celého sveta, tunajší technici navrhujú a na 3D tlačiarňach vyrábajú prípravky, nástroje a kryty, ktoré zrýchľujú proces montáže a prinášajú opakovateľné výsledky. Niektorými z 3D tlačených výrobkov pre automobilový závod sú šablóny, ktoré sa používajú na polohovanie a kontrolu, že jednotlivé komponenty zmontovaného dielu sú voči sebe v správnej polohe. Typickým príkladom sú aj 3D tlačené tesnenia či puzdra, ktoré sa používajú na ochranu častí motora, keď sa presúvajú medzi pracovnými stanicami v továrni.

 

Toyota factory

 

Toyota assembly line

„Prípravky, ktoré sa dnes 3D tlačia v automobilovom priemysle, boli kedysi vyrábané samostatnou nástrojárskou divíziou vybavenou CNC strojmi. V súčasnosti sa však viac ako 95 % prípravkov vyrába pomocou technológie LPD na 3D tlačiarni Zortrax M300 Plus.” hovorí Łukasz Kondek, inžinier 3D tlače v továrni Toyota.

 

Nástroje a ďalšie náhradné diely môžu byť vyrobené na 3D tlačiarni s dizajnom, ktorý je možné optimalizovať pre danú úlohu. 3D tlačiarne v automobilovom priemysle dokážu vyrobiť takmer akékoľvek geometrie bez obmedzení, čím prinášajú nové možnosti optimalizácie procesu na linke a významné skrátenie času, potrebného na jednotlivé operácie.

 

február 7, 2023
Tím Go3D.sk