3D tlač dnes – ako sme ďaleko?


Budúcnosť je tu. To je to, čo môžeme povedať o 3D tlači a jej vplyvu na ľudské životy dnes. Aj počas toho, ako čítate tento článok, 3D tlačiarne vytvárajú stále nové a nové prototypy a tvary. Dnes sú aplikované v obrovskom spektre priemyselných činností až po zdravotnú starostlivosť. Proroci tvrdia, že hodnota tohto typu tlačovej technológie do 5 rokov vzrastie viac ako 2-násobne.

 

Nemusíte vedieť, ako 3D tlač funguje na to, aby ste pochopili jej potenciál. To, že je to zaujímavý proces, sme si už povedali v predošlom článku. 3D tlač prináša obrovské možnosti ako dostať nápady z papiera do reálneho života. Častokrát práve tie najoriginálnejšie nápady nemohli byť realizované, nakoľko nebolo možné daný tvar vyhotoviť z dostupných zdrojov, alebo sa náklad na prototypovanie extrémne predražoval. Dnes môžu dizajnéri naplno využívať dostupnejšie riešenie vo forme 3D tlače. 3D tlač poskytuje oveľa viac priestoru pre výrobky vyrobené na mieru. V súčasnosti sa zákazníci môžu rozhodnúť objednať si produkt, ktorý sa bude vyrábať podľa vlastnej predstavy. Ďalšou veľkou vlastnosťou 3D tlače je, že je možné relatívne rýchlo a dostupne vytvoriť niekoľko rôznych prototypov, otestovať ich a rozhodnúť sa, ktorý je najlepší pre trh či vlastné použitie. Netreba dodávať, že to ušetrí nielen čas, ale aj peniaze, ktoré by museli byť investované do výroby rôznych prototypov. Týmto spôsobom sa otvárajú úplne iné možnosti modulácie za veľmi priaznivú sumu. Teraz si určite vravíte, ak je 3D tlač tak úspešná, prečo sa nepoužíva bežne na výrobu niektorých komponentov? Opak je pravdou, používa. Dnes je realitou, že v prípade nízkoobjemovej výroby má 3D tlač svoje miesto. V prípade, že sa vo výrobnom procese vyskytne odchýlka, ktorá si žiada zmenu, je možné pokojne aj na týždennej báze meniť výrobky a nie je potrebné kontrolovať celý výrobný proces či objednávať nové stroje a súčiastky. Zjednodušene môžeme povedať, že stačí vložiť nový dizajn a “you are good to go”.

 

Ak však ide o hromadnú výrobu výrobkov a tovaru, ktoré sú čiastočne vytlačené na 3D tlačiarni, jeden z najznámejších príkladov sú topánky Adidas 4D FutureCraft. Ich podrážka je vyrobená kompletne na 3D tlačiarni a ako najväčšiu výhodu môžeme jednoznačne označiť to, že neexistuje žiaden prídavný materiál, ktorý by vytváral dodatočný odpad pri výrobe.

 

 

Kontaktný formulár

máj 6, 2019
Tím Go3D.sk